Urządzenia zabawowe integracyjne

Urządzenia zabawowe integracyjne – place zabaw bez barier

Zdrowe wesoło biegające dzieci po placu zabaw to normalny widok, nie można jednak zapomnieć o tym, że tego rodzaju przestrzenie do zabawy powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników – w tym, także dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Integracyjne place zabaw, place zabaw bez barier – to różne określenia dla miejsc, które mają oznaczać jedno – możliwość wzięcia udziału w zabawie przez wszystkie dzieci. Firma  TEDIPLAY nie zamierza pomijać nikogo – nawet takich dzieci, które już na starcie muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami losu. Dlatego też polecamy urządzenia integracyjne, które pomogą zaplanować place zabaw bez barier, dostępne dla każdego dziecka.

Place zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami powinny uwzględniać dzieci o obniżonej sprawności ruchowej, uzależnione od innych członków swojej rodziny, opiekunów. Można stworzyć place zabaw tylko dla takich dzieci lub takie, które umożliwiają również zabawę dzieciom zdrowym. Integracja jest bardzo ważna, dzięki niej dzieci uczą się, że każdy jest każdemu równy i nikogo nie można pomijać w społeczeństwie.

Integracyjne place zabaw

Tego rodzaju miejsca są nieco trudniejsze w zaplanowaniu, ale warto je tworzyć, aby przeciwdziałać wykluczeniu i odizolowaniu dzieci z niepełnosprawnościami. Przede wszystkim, należy jednak zadbać o bezpieczeństwo osób, które w przyszłości będą korzystać z tego miejsca. Dlatego też tak ważne jest, aby wybierać urządzenia z atestem, zgodne z normami EN 1176 i EN 1177.

Firma TEDIPLAY to producent placów zabaw, który takie urządzenia w swojej ofercie ma, zapewniając możliwość ich zakupu w bardzo atrakcyjnej cenie. Ważne są nie tylko bezpieczne urządzenia, ale również nawierzchnia, która powinna umożliwiać poruszanie się na wózku. Tego typu nawierzchnie również jesteśmy w stanie dostarczyć, aby każdy miał możliwość dotarcia do poszczególnych urządzeń, jakie znajdować się będą na placu. Nawierzchnia jest antypoślizgowa, dzięki czemu ryzyko upadku zminimalizowane jest prawie do zera.

Jakie urządzenia wybrać na plac zabaw?

Nie tak łatwo udzielić odpowiedzi na tego typu pytanie, ponieważ nie zawsze można określić, jakie dokładnie osoby będą korzystały z tego miejsca. Ta kwesta jest nieco łatwiejsza w przypadku projektowani placów zabaw, znajdujących  się na zamkniętych przestrzeniach, np. przy szkołach czy przedszkolach.

Jak postąpić na otwartym placu zabaw? Również warto poprosić o konsultację, ale z najbliższą placówką szkolno-edukacyjną, która mniej więcej zna dzieci, jakie uczęszczają do tego typu miejsc. To oni mogą podpowiedzieć, z jakimi niepełnosprawnościami zmagają się dzieci i w jakim są wieku.

Podczas planowania całej przestrzeni warto pomyśleć o tym, aby podzielić ją na strefy tematyczne, np. gimnastyczną, zabawową. Dzięki temu będzie można zaplanować zakup urządzeń, które nie tylko będą bezpieczne, ale co najważniejsze – będą osiągalne dla dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności.

Call Now Button